fbpx

Leckdo tápe v tom, jestli má nebo nemá nebo musí miminku zajistit hlavičku plínkou, když ještě miminko nedrží samo hlavičku. Mám pocit, že informace se rozcházejí a jako obvykle je nejlepší vzít rozum do hrsti a spolehnout se na svůj dojem a pozorovat miminko.

Občas vidím diskuse, jestli je dobré nebo nutné hlavičku fixovat ještě zarolováním plínky za horní okraj šátku, pokud nosíte opravdu malá miminka.

Jeden tábor říká, že bez plínky ani ránu do 4 měsíců, ten druhý se tomu prvnímu vysmívá, že to je přehnaně opatrné a k zafixování stačí sama látka šátku.

Osobně jednoznačný postoj nemám a při poradenství toto nechávám na rodičích a jejich pocitu z úvazu. Pokud je dobře dotažený, tak samotná látka šátku hlavičku miminka bezpečně zajistí proti záklonu. Vždycky nechám rodiče zkusit, jaký pocit mají bez fixace a pokud jednoznačně neřeknou, že se cítí dobře, použijeme plínku a nechám je, aby si sami zhodnotili rozdíl a sami si řekli, kterou verzi budou používat. Někdy ta plínka za hlavou miminka dodá nositeli pocit jistoty, že hlavička “drží”, takže se lépe v nosících začátcích uvolní. A je opravdu důležité, aby se ten, kdo nese cítil pohodlně a dokázal se při nošení uvolnit. Pokud je ten, kdo nosí v napětí, lehce tento stav přenese na miminko, které sevření těla nositele samo pocítí. Současně je potřeba sledovat a číst také miminko. Jsou miminka, která jsou taková pevňoučká a „nasvalená“, která většinou oporu hlavy nepotřebují a naopak miminka, která jsou spíš „vláčná“ – hodně uvolněná, tak ty fixaci hlavičky většinou vítají. Jednoznačný návod není. Pořád pracujeme s malými človíčky a měli bychom respektovat jejich možnosti a schopnosti. Není prostě důvod ji nedávat.

Moje osobní zkušenost je taková: Syna jsem začínala nosit v elastickém šátku a tam byla opora prostě nutná. Pružná látka se v úvazu vždycky povolila a plínka část u hlavy lépe zpevnila a látku zase dotáhla. Dceru nosím asi od čtvrtého dne po narození a první dny jsme plínku používala, měla jsem lepší pocit. Po pád dnech jsem váleček přestala používat v podstatě úplně. Zvykla jsem si na nošení malého miminka, získala zpět jistotu, přeci jen naposledy jsem před rokem a půl nosila nějakých 15 kilo.

A tedy doporučení z toho vyplývá, že je dobrý vyzkoušet obě verze a pak se rozhodnout, co vám bude lépe sedět.

Myslete přitom na to, že miminka jsou za krkem hodně dráždivá, takže aplikace válečku je může rozhodit, ale jsou i taková, která právě kvůli té dráždivosti fixaci za krkem nesnesou.

 

A nakonec vám připojím návod na to, jak si plínku do válečku pěkně efektivně sbalit:

  1. Plínku přeložte na trojúhelník
  2. Jeden cíp základny trojúhelníku přeložte na střed
  3. To samé udělejte si protilehlým cípem
  4. Vrchol původního trojúhelníku přeložte špičkou na střed základny
  5. Vznikne vám “psaníčko”, které pak sklady dovnitř zarolujete do válečku

  

 

TIP: Jednu plínku si na váleček vyhraďte a váleček si svažte nebo zagumičkujte, abyste ho vždycky nemuseli znovu skládat

 

Kdyby vás k tomu něco zajímalo, dejte vědět!

Denisa

MOŽNOSTI PLATBY

Platební kartou

Bankovním
převodem

ZPŮSOB DOPRAVY

Zásilkovna

Osobní
odběr

KONTAKTY

Denisa Písaříková

Na Křivině 1362/6
14000 Praha 4
Česká republika
Tel: 603 402 269
E-mail: denisa@mamalatte.cz

DALŠÍ

O NÁS

NOVINKY E-MAILEM

OBCHODNÍ PODMÍNKY